Üye Giriş Formu  

   

Kitap Önerileri  

Yeni Quantum Evreni

yeniquantumevreni1987 yılında basılan Quantum Evreni kitabının başarısından sonra quantum meakniği alanında pek çok yeni gelişme kaydedildi. Yeni Quantum Evreni, quantum fiziğinin temellerine güncel ve anlaşılması kolay bir giriş yapıyor ve günlük yaşamımızı nasıl etkilediğini anlatıyor. Devamını oku...

Knocking on Heaven's Door

KnockingOnHeavensDoorFizik ve bilimsel düşünce evreni ve modern dünyayı nasıl aydınlatıyor

Time magazine’in dünyada en etkili 100 insan olarak saydığı bir isimden, hayatımızda bilimin yerini vurgulayan bir kitap.  Özellikle fizikteki son gelişmeler, evrenin nasıl oluştuğunu, geliştiğini ve

Devamını oku...
   

Nickel Ferrite Ceramic thin filsKuzey Carolina üniversitesi ve Georgia Teknoloji Enstitüsü işbirliğinde dokulu Nikel Ferrit (NFO) ince seramik film üretimi için daha ucuz bir yöntem bulundu. Mikrodalga teknolojileri ve yeni nesil hafıza cihazları için önemli bir malzeme olan NFO üretimi için bulunan bu yeni yöntemin imalat şartlarına da kolaylıkla uyarlanabileceği iddia ediliyor.

Yapılan açıklamaya göre kristal yapıya sahip NFO ince film üretimi için ilk defa kimyasal çökelme yöntemi kullanıldı. Kristal yapısının düzeni ise malzemenin magnetik özelliklerinin maksimum olacağı şekilde düzenlenmiş. Bu çökelme yöntemi ile NFO’nun, çinko gibi farklı katkı maddeler ilave edilerek özelliklerinin değiştirilmesi de daha kolaylaşıyor.  NFO’nun bu şekilde dopinglenmesi ile araştırmacılar, bu malzemeyi farklı uygulamalar için optimize edebiliyorlar. Örneğin çinko ilavesi,  NFO’nun daha yüksek sıcaklıklarda magnetik özelliklerini korumasını sağlıyor. 

 

Yöntemin ilk adımı nikel ve demir bileşenlerinin organik bir çözeltinin içine atılması. Bu NFO çözeltisi daha sonra platin kaplı silikon bir plakanın üzerine enjekte ediliyor. Plaka bükülerek çözelti yüzeyine düzgün şekilde dağıtılıyor. Plaka ısıtılarak çözelti buharlaştırıldıktan sonra 750°C’ye ısıtılarak NFO’nun kristalizasyonu sağlanıyor.

Kuzey Carolina Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümü başkanı ve araştırmanın yer aldığı makalenin eş yazarı Dr. Justin Schwartz daha önceki çalışmalar çok daha küçük alanlarda yapılabilirken, bu yöntemle 10 cm’e 10 cm büyüklüğünde alanlara da ince NFO filmlerinin çökelmesinin sağlanabileceğini söylüyor.

“NiFe2O4 polikristal ince filmlerin sol-gel prosesi ile Pt üzerinde yönlendirilmiş büyümesi” isimli makale Journal of Applied Physics’in Eylül sayısında yayınlandı.


Adaptasyon: http://www.theengineer.co.uk/design-engineering/news/researchers-find-cheaper-way-to-create-textured-nickel-ferrite/1014110.article#ixzz28JrSI7Io

Share
Powered by Bullraider.com
   
Gerçek Zamanlı Yönetim Sistemleri
   
Uzaktan hareketli ve sabit tank takibi
   
Müşteri akaryakıt tüketimi ve tank takibi
   

Twitter'da takip et  

   

Aylık Bülten  

Teknik Bülten

Ayın konusu ile ilgili, makale, bağlantı, yorum, reklam, tanıtım. Yayınlansın dediğiniz ne varsa gönderin. Tecrübe ve katkılarınız bizi memnun eder.  

Telemetri

Bugün uzaktaki makina ve ekipmanlarınızla konuştunuz mu?

Onları dinleyin! Söyleyecekleri şeyler önemli olabilir.

Devamını oku...

Veri Güvenliği

Kablolu sistemler kapalı alanda çalıştıkları için veri güvenliği açısından daha üstün gözükmelerine rağmen, gerçek tam da böyle değildir. GSM/GPRS ağı üzerinde çalışan telemetrik modüller Devamını oku...

RF Sistemler

Radyo dalgaları uzayda hareket eden ve pek çok iletişim sisteminin temelini oluşturan elektromanyetik dalgalardır.

Devamını oku...

Telemetrik Takip Uygulama Örnekleri

Asagıdaki uygulama örnekleri TURA Teknoloji Danışmanlık'ın gönderdiği uygulama örneklerinden seçilmiştir.

Devamını oku...
   
© ALLROUNDER